دلایل ریزش مو

علل ریزش مو:
هرگاه فردی بطور روزانه و طولانی مدت بیش از ۶۰ تا ۸۰ تار مو یش ریخته شود می گویند آن فرد دارای ریزش مو است.دودسته دلیل عمده باعث ریزش مو خواهد شد:

الف-کمبودها و بیماری ها

۱- کمبود مواد غذایی و ویتامین ها
۲- اختلالات گردش خون و کمبود آهن
۳- بیماریهای روانی و بیماریهای قارچی پوست
۴- شیمی درمانی و مصرف داروهای سیستمیک

در این نوع ریزش ها اگر به موقع اقدامات پزشکی لازم انجام شود ممکن است از ریزش موها جلوگیری شود.در غیر این صورت در صورتیکه بطور طولانی مدت نسبت به رفع آنها اقدام نشود قابل جلوگیری نخواهد بود.
ویتامین های K,A,E,B ویتامین های تاثیر گذاردر رشد مو می باشند

hair_line

ب- عوامل ژنتیکی و هورمونی

این نوع ریزش ها معمولا در کشور ما شایعترین علل ریزش مو می باشد می تواند از پدر یا مادر یا هر دوی آنها به فرد منتقل شود. بعضی تصور می کنند وقتی صحبت از توارث به عمل آمد فقط شامل پدر یا مادر می شود انتقال ژنتیکی از چندین نسل قبل از پدر و مادر به فرد منتقل می شود. برای این نوع ریزش ها غیر از شیوهء ترمیم راهی وجود ندارد. / موگه

عدم توازن میزان مواد معدنی و ویتامین ها در بدن

بدن ما برای متابولیزم صحیح، تولید آنزیم ها، هورمون ها و عملکرد صحیح بخش های مختلف خود نیازمند ویتامین ها و مواد معدنی است.

به مواد معدنی ابزار بدن گفته می شود، برای تمام فعالیت های بیوشیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند.

به عنوان مثال بدن از عنصر روی برای تولید آنزیم های گوارشی و تبدیل مواد غذایی به انرژی، تولید اسپرم، از کلسیم برای ترمیم استخوان ها و دندان ها و همچنین فعالیت سیستم اعصاب مرکزی، از آهن برای تولید گلبول های قرمز خون، از منیزیم برای تنظیم ضربان قلب و فشار خون و غیره استفاده می نماید. هرگونه عدم توازن(کمبود یا ازدیاد) در مواد معدنی می تواند در فعالیت بخشی از بدن ایجاد اختلال نماید و سبب بروز بیماری ها و مشکلات گردد.

به عنوان مثال شخصی از بی خوابی رنج می برد، بی خوابی یعنی بدن دارای مقدار کافی از عناصری نیست

که به آرامسازی سیستم اعصاب مرکزی، ذهن و عضلات کمک می نمایند

و یا دارای بار اضافی از مواد معدنی است که محرک سیستم اعصاب و ذهن بوده و در نتیجه فرد نمی تواند به حالت استراحت و خواب فرو رود.بدن نیز برای حفظ سلامت موها و رویش موهای جدید(بطور نرمال هر انسان روزانه 10 الی 75 تار ریزش مو دارد)

نیازمند مقادیری از ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین و سایر مواد مغذی می باشد.

عدم توازن مواد مغذی در بدن منجر به افزایش ریزش مو و کاهش رویش موهای جدید می گردد.

اصلی ترین علل ریزش مو هم در زنان و هم در مردان

از اصلی ترین علل ریزش مو هم در زنان و هم در مردان می باشد

که باید از دو دیدگاه بررسی شود: الف) کمبود مواد معدنی و ویتامین ها ب) ازدیاد برخی از مواد معدنی متاسفانه اکثر پزشکان از نقش ازدیاد مواد معدنی در ریزش مو و بروز بیماری ها آگاه نیستند و بدون بررسی به تجویز انواع قرص های مولتی ویتامین و مینرال می پردازند. حال آنکه در خیلی از افراد علت ریزش مو ازدیاد برخی از عناصر در بدن است و مصرف این مکمل ها نه تنها باعت کاهش ریزش مو ها نمی شود بلکه سبب برهم خوردن هر چه بیشتر توازن مواد معدنی و بروز مشکلات دیگر می گردد.