• یک قانون مهم وجود دارد: پوست و موی سالم فقط در بدن سالم دیده می‌شود. متخصصان بدون اینکه بگویند رژیم غذایی نامناسب باعث بروز شوره‌سر می‌شود،بر این عقیده هستند که برخی مواد غذایی می‌تواند باعث ایجاد شوره‌سر به‌ویژه در افراد مستعد می‌شود.

 

عوامل اصلی شوره‌سر  برای همه ما پیش آمده است که با شوره‌سر مواجه شویم. متاسفانه تعداد این دانه‌های سفیدرنگ نیز همیشه بی‌شمار است و تلاش برای محو کردن آنها با دست، شانه و یا تکاندن موها به نتیجه‌ای نمی‌رسد.این دانه‌های سفید علاوه بر اینکه موها را کثیف و بدظاهر نشان می‌دهند، تاثیر زیادی روی اعتماد به‌نفس افراد باقی می‌گذارند. در واقع بروز شوره‌سر امری استرس‌زاست و هر چه استرس بیشتر باشد نیز امکان بروز شوره بیشتر می‌شود.

برای برطرف کردن این دانه‌های سفید مزاحم در گام اول باید عامل آن شناسایی شود، چون دلایل متعددی از شست‌و‌شوی نادرست موها تا نوع تغذیه برای بروز آنها وجود دارد. در ادامه عوامل اصلی شوره‌سر اشاره می‌شوند.

تغذیه مناسبی ندارید

یک قانون مهم وجود دارد: پوست و موی سالم فقط در بدن سالم دیده می‌شود. متخصصان بدون اینکه بگویند رژیم غذایی نامناسب باعث بروز شوره‌سر می‌شود،بر این عقیده هستند که برخی مواد غذایی می‌تواند باعث ایجاد شوره‌سر به‌ویژه در افراد مستعد می‌شود.توصیه می‌شود در حد امکان مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب غیراشباع استفاده کنید چون سالم‌تر هستند. مواد غذایی مفیدی مانند آووکادو، آجیل ها، زیتون و روغن زیتون جزو منابع خوب غذایی اسیدهای چرب غیراشباع هستند.یادتان باشد که کمبود ویتامین B می‌تواند باعث بروز و افزایش شوره‌سر شود.

به‌خوبی نمی‌شویید

برخی افراد بر این عقیده هستند که شست‌و‌شوی مداوم موها می‌تواند باعث از بین رفتن چربی و روغن‌های طبیعی و مورد نیاز پوست سر شود. متخصصان بر این عقیده هستند که این روغن‌ها شوره‌سر را تغذیه می‌کنند. شوره‌سر زمانی ایجاد می‌شود که روغن، سبوم یا تعریق پوست سر زیاد می‌شود و تجمع پیدا می‌کند.نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که شامپوهای حاوی روغن درخت چای برای مقابله با شوره‌سر بسیار مفید است. یادتان باشد که در گام اول یک شامپوی مناسب انتخاب کنید و در گام بعد موها را به‌خوبی و با دقت آب بکشید.

مخمرها و چربی پوست

بر خلاف آنچه اکثر مردم تصور می‌کنند، شوره‌سر همیشه به‌دلیل پوست خشک ایجاد نمی‌شود. عامل اصلی بروز این دانه‌های مزاحم تولید زیاد مخمری به نام «پیتروسپوروم اوال» است. این مخمر از روغن‌های بدن تغذیه می‌کند. به همین دلیل نیز پوست‌سر چرب نسبت به شوره‌سر حساس‌تر است. یعنی افرادی که موها و پوست سر چربی دارند بیشتر در معرض شوره‌سر قرار می‌گیرند.

در واقع افرادی که پوست سرشان روغنی که به‌ویژه مورد علاقه این مخمرهاست را تولید می‌کند زیاد با مشکل شوره‌سر درگیر می‌شوند. اما باید بدانید که در حالت عادی شوره‌سر یک مساله بی‌خطر و بی‌ضرر است و شما می‌توانید با استفاده از شیوه‌های درمانی طبیعی و خانگی با این دانه‌های مزاحم مقابله کنید.انواع شامپوهای ضدشوره‌سر نیز در داروخانه‌ها به‌فروش می‌رسد که می‌توانند مشکل شما را حل کنند. متخصصان معتقد هستند که استفاده از شامپوهای ضد شوره‌سر می‌تواند در عرض ۲ هفته عمل کرده و به برطرف شدن مشکل کمک کنند.

استرستان زیاد است

شوره‌سر می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که شما به آرامش بیشتری نیاز دارید. استرس عامل بسیاری از مشکلات جسمی و روحی افراد است و زمینه را برای بروز انواع بیماری‌ها و دردها مهیا می‌سازد.به عقیده متخصصان پوست‌ومو استرس می‌تواند هر نوع بیماری و مشکل پوستی را تشدید کند. استرس باعث ضعیف شدن دستگاه ایمنی بدن شده و زمینه را برای بروز شوره‌سر آماده می‌کند.

علاوه بر این می‌تواند باعث شود که شوره‌سر خارش ایجاد کند.در این صورت استرس باعث می‌شود که یک چرخه باطل ایجاد شود. به این ترتیب که هر چه فرد بیشتر سر خود را بخاراند شوره‌ها بیشتر شده و در سرتاسر موها پخش می‌شوند.برای کاهش و کنترل استرس‌هایتان ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی روزانه، یوگا یا تنفس عمیق را امتحان کنید. برای داشتن تنفس عمیق و درست تکنیک چهار را امتحان کنید. به این ترتیب که با شمارش ۴ نفس عمیق بکشید، با شمارش ۴ نفستان را حبس کنید و با شمارش ۴ بازدم را انجام دهید.

منبع : بهداشت نیوز

منبع : مجله پزشکی

گردآورنده : موگه