ریزش مو - علت ریزش مو - درمان ریزش مو

ریزش مو – علت ریزش مو – درمان ریزش مو

ریزش مو - علت ریزش مو - درمان ریزش مو

ریزش مو – علت ریزش مو – درمان ریزش مو

ریزش مو علت ریزش مو درمان ریزش مو

علل و نحوه درمان ریزش مو

 درمان ریزش مو :

محصولات بسیاری در بازار وجود دارند که مدعی هستند که میتوانند باعث تقویت مو و کاهش ریزش مو گردند.

راه حل های درمان ریزش مو:

ریزش مو و طاسی یکی از عوامل بسیار نگران کننده در آقایان در هر سنی می باشد. هیچ راه حل درمانی خاصی که برای تمامی بیماران موثر واقع می شود، وجود ندارد.

راه حل های دارویی ریزش مو :

با در نظر گرفتن اینکه ۲/۳ (حدود ۶۶درصد) آقایان تا قبل از ۶۰ سالگی، میزان زیادی از ریزش مو را تجربه می کنند، جای شکی نیست که اشتیاق زیادی در راستای درمان های دارویی ریزش مو وجود دارد.

دلایل زیادی برای ریزش مو در خانم ها و آقایان وجود دارد، که شامل بیماری، سوتغذیه، عدم تعادل هورمونی و استرس می باشد. با این وجود، رایج ترین علت ها، چیزی است که Androgenic Alopecia نامیده می شود. Alopecia یک مسئله پزشکی ساده ریزش موست. Androgenic عواملی چون تاثیرات Androgen ها یا همان هورمون های مردانگی و عوامل وراثتی می باشند که نقش مهمی در ریزش موها دارد. در حقیقت، عامل سومی همچون گذشت زمان یا در واقع بالاتر رفتن سن بیمار ، نیز در ریزش موها موثر است. به عبارت دیگر،عوامل زیر باعث ایجاد Androgenic Alopecia  خواهد شد : ریزش مو – علت ریزش مو – درمان ریزش مو

  • زمینه ژنتیکی
  • وجود هورمون های مردانه یا Androgen ها
  • گذشت زمان و بالاتر رفتن سن بیمار که به دو عامل قبل فرصت تاثیر گذاری بر روی فولیکول های مو را می دهد.

ژنتیک همیشه امری ساده نبوده است خصوصا در مورد طاسی سر، وجود یا عدم وجود طاسی در پدر یا پدربزرگ یک شخص چه از طرف مادری و چه از طرف پدری ،لزوما باعث پیش بینی طاسی در شخص نخواهد شد. خصوصا اگر پدر یک مرد کاملا طاس باشد و این مرد شروع به طاسی در اوایل سنین ۲۰ سالگی نماید ، میتوان پیش بینی نمود که تعدادی دیگری از موهایشان را نیز از دست خواهد داد. بطور خلاصه ، پیش بینی دقیق اینکه چه کسی و با چه سرعتی طاس خواهد شد بسیار دشوار است.

این عدم اطمینان از پیشرفت طاسی در اعمال جراحی ترمیم مو ، طبق آنچه در بخش آتی خواهیم دید ، حایز اهمیت نمی باشد. ما همواره می بایستی که بدترین سناریوها را در نظر گرفه و برای بیمار امکان دست یابی به بهترین نتیجه را در دراز مدت ، مهیا سازیم. این کار می بایستی در کوتاه مدت نیز صورت گیرد. هرکاری که غیر از این صورت گیرد نشان دهنده عدم پذیرش مسولیت میباشد.

هورموهای Androgenic

خانم ها و اقایان نرمال همگی هورمون های مردانه تولید میکنند. که رایج ترین آن ها Testosterone , Androstenedione و (DHT) می باشند. Androgen ها توسط پروستات ها و غدد فوق کلیوی در مردان و در خانم ها توسط غدد فوق کلیوی تولید می شوند. این هورمون ها در هر دو جنسیت حایز اهمیت بالا می باشد. ولیکن در آقایان بیشتر از خانم ها تولید میشود. این  مسله نقش مهمی در تفاوت های عمومی ریزش مو در خانم ها و آقایان، را به عهده دارد.

در یک شخص با حساسیت های ژنتیکی ، در طول زمان در معرض مجاورت قرار گرفتن فولیکول های مو با DHT منجر به اتفاق میافتد؟ در هر یک از سلولهای فولیکول های مو در Sebaceous  ها ، سطح بالاتر از آنزیمی به نام Alpha Reductase  وجود دارد . این آنزیم باعث تغییر شکل  Testosterone  که به این نواحی توزیع می شود، گردیده و آنرا به  DHT  تبدیل میکند.

درک این مطلب نه تنها باعث ایجاد شناخت مکانیسم طاسی میگردد، بلکه باعث معرفی درمان دارویی به نام  Propecia یا  Finasteride که در حال حاضر  در دسترس است، شده است.

Propecia باعث توقف و یا محدود کردن فعالیت آنزیم Alpha Reductase میگردد. بنابرین باعث کاهش روند تبدیل Testosterone به  DHT  شده و در نتیجه سطح کمتری از  DHT در فولیکول های مو ، وجود خواهد داشت. در بخش های آتی درباره این موضوغ و دیگر درمان های دارویی یا جزییات بیشتری ، بحث خواهیم کرد.

بالا رفتن سن یا Aging:

هیچ گونه سن مشخصی برای ریزش مو ، وجود ندارد. این مسئله فرآیندی ساده است ولیکن، این حقیقت اغلب به فراموشی سپرده می شود. مشابه به هر فرایند دیگری ، ممکن است سریع یا کند باشد، ممکن است در اواخر عمر صورت گرفته و یا در اوایل نوجوانی اتفاق بیافتد. ممکن است این فرآیند با مدل های قابل پیش بینی صورت گیرد. ممکن است شروع شده و یا متوقف شود، ممکن است پایدار به نظر رسیده و مجددا شروع به فعالیت نماید. به محض پذیرش اینکه ریزش مو یک فرایند دینامیکی است، می توانیم برنامه های درمانی بهتری برای حال حاضر با آینده بیمار، تنظیم کنیم.

بنابرین تا کنون به سه عامل رایج مهم در انواع الگوهای طاسی توجه کرده ایم. بار دیگر تاکید میکنیم که این عوامل عبارتند از : هورمون ها ،ژنتیک ها و گذشت زمان است. واقعا چه اتفاقی برای مو ها می افتد؟ بیایید یک نگاهی بیاندازیم.

فرض کنید که بیماری با حساسیت های ژنتیکی را مورد بررسی قرار داده ایم که در آن فولیکول ها در معرض مجاورت DHT  ،قرار گرفته اند. در این حالت اتفاق جالبی می افتد.

آیا فاز Anagen یا فاز رشد مو را به خاطر می آورید ؟ این فاز به مرور کوتاه تر و کوتاه تر شده و در نهایت مو نسبت به قبل، نازکتر و کوتاه تر شده و دارای رنگدانه هایی کم رنگ تر خواهد شد.

ما این مساله را مینیاتوری شدن مو (Miniaturization ) می نامیم. در این هنگام است که ریزش مو، مورد توجه قرار می گیرد. ریزش مو – علت ریزش مو – درمان ریزش مو

این مسئله به معنای این که موهای کمتری روبروی سر باشند نیست. بلکه کالیبر آنها یعنی نواحی Cross-Sectional رنگ و طول آن ها در حال کمتر شدن بوده و دیگر پوشش کاملی از پوست سر صورت نمیگیرد. در این حالت مو به نواحی درخشان پوست سر نفوذ کرده و ازآن به عنوان Thinning (عقب رفتن خط مو در سر ) یا طاسی یاد می شود.

همچنین نسبت بین موها در فاز Anagen  و انهایی که در فاز  Telogen یا  Resting هستند  ، افزایش میابد. این مسله به زبان ساده به این مفهوم است که تعداد موهایی که در فاز  telogen  هستند ، افزایش پیدا کرده است.

این تعداد موهای افزوده شده در فاز Telogen ، اغلب در قسمت های رایج طاسی همچون قسمت های جلویی سر ، بالا و تاج سر میباشند. ناحیه ای که شبیه نعل است در کناره ها و پشت سر می باشد و تحت تاثیر این تغییرات قرار نمیگیرند را نواحی Permanent (دایمی) می نامند. موهای Telogen به راحتی در هنگام شستشو ، خشک شدن مو و در هنگام شانه کردن از پوست سر جدا شده و این مسله ، دومین نشانه طاسی میباشد. علاوه بر حالت مینیاتوری شدن که در قبل اشاره شد، شاهد تعداد زیادی از موها در شانه ، حوله ، بالش و یا حوله حمام بیمار خواهیم بود. این مسله بسیار نگران کننده میباشد ، خصوصا برای خانم ها و آقایان جوان ، در بخش بعدی ، در خصوص ماهیت و تاریخچه طاسی بحث خواهیم کرد. به این معنی که در خصوص پیدایش اولیه طاسی ، راه های مختلف پیشرفت آن و در نهایت در خصوص تاثیرات آن بروی نواحی مختلف سر ، بحث خواهیم کرد.

برای تکمیل بحث مان در خصوص دیگر الگوهای طاسی و روش های تمایر آنها با Androgenic Alopecia  که همان الگوی طاسی خانم ها و آقایان می باشد  بحث و بررسی خواهیم کرد. از دیگر الگوهای طاسی ، alopecia areata  میباشد مه در آن پچ های گسسته ای از پوست سر دچار طاسی میشوند و نو دیگر طاسی triangular alopecia  میباشد مه در الگوهایی مثلثی شکل در نواحی temporal  رخ میدهد.

Alopecia universalis  نوع دیگری از الگوی طاسی است که در ان ممکن است کلیه بدن را مبتلا می سازد.

و در نهایت انواع دیگر alopecia ها در هنگام بیماری های سخت و گاهی اوقات با تب های با در هنگام بارداری رخ می دهند. این حالت ، ممکن است که در افرادی با تیرویید کم کار، Pituitary Gland Function  ها ممکن است بدلیل وجود اختلال در باف ها التیاب آن ها، اتفاق بیفتد. ریزش مو – علت ریزش مو – درمان ریزش مو

Diffuse Alopecia ها که احتمال دارد الگوی خاصی نباشند، به صورت گسترش  Thining  (عقب رفتن خط مو در سر) اتفاق میافتند و ممکن است که نواحی Permanent  دایمی را مبتلا کرده و این نواحی را آسیب پذیر کرده و موجب طاسی آن ها شود. در خصوص کلیه الگوهای ذکر شده در بالا ، داشتن یک آزمایش فیزیکی در لابراتوارها و یا حتی Scalp Biopsy  ، ضروری به نظر میرسد. ریزش مو – علت ریزش مو – درمان ریزش مو

باز هم تاکید می کنیم که گونه های رایج طاسی عمدتا مربوط به وجود هورمون های مردانه در یک شخص با حساسیت های ژنتیکی و همچنین بالاتر رفتن سن بیمار، می باشد. این مسله ممکن است که هم در آقایان و هم در خانم ها اتفاق بیافتد. این فرآیند شامل پیشرفت مینیاتوری شدن در موهای Terminal و در نهایت کوچکتر شدن چرخه ی زمانی فعالیت رشد مو می باشد.

موگه