موی سر

تیمی از محققان از کره‌ی شمالی موفق شده‌اند ماده‌ی شیمیایی تولید کنند که می‌تواند مانع ریزش مو شده و رشد آن را بهبود بخشد.

به نظر می‌رسد به درمان قطعی طاسی دست یافته‌ایم!

این ماده که PTD-DMB نام دارد، به نظر می‌رسد روی موش‌های آزمیشگاهی به خوبی فعالیت می‌کند و لازم است تا پیش از رسیدن به تولید انبوه و استفاده‌ی عامیانه، برای اطمینان از نداشتن اثرات سمی بر انسان مورد آزمایش قرار گیرد.

زندگی با ریزش مو

برخی از افراد واقعا عاشق موهایشان هستند؛ دوست دارند آن را با مدل‌های مختلفی بیارایند، رنگ آن را تغییر دهند و بدین وسیله، راهی برای بیان شخصیت خود ایجاد کنند. برای این افراد، روزی که پی ببرند در حال از دست دادن موهای خود هستند، می‌تواند بسیار ناگوار باشد. خصوصاً این که تا کنون درمان مؤثری برای رشد مجدد آن‌ها به رسمیت شناخته نشده است.

بنا بر انجمن ریزش موی آمریکا یا AHLA، آلوپسیِ آندروژنیک که به عنوان طاسی با الگوی مردانه یا MPB شناخته می‌شود، علت ۹۵% از طاسی‌ها در بین مردان است.

تا سن ۳۵ سالگی، دو سوم از مردان آمریکایی طیفی از ریزش مو را تجربه می‌کنند و در ۲۵ درصد آنان، این شرایط قبل از سن ۲۱ سالگی شروع به پدیدار شدن می‌کند.

باید توجه داشت طاسی تنها جنس مذکر را گرفتار نمی‌کند. ۴۰ درصد از زنانِ آمریکایی نیز ریزش مو را تجربه می‌کنند. همان‌گونه که وبسایت AHLA گزارش کرده است، طاسیِ زنان در اجتماع بسیار غیرقابل قبول‌تر از همتای مذکر خود است.
هم‌چنین، ۹۹ درصد از محصولاتی که ادعا می‌کنند می‌توانند ریزش مو را درمان کنند، بی‌فایده‌اند.

بنابراین بسیاری از افرادی که با طاسی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، بهتر است در دام تبلیغات پر زرق و برق این محصولات گرفتار نشوند و راهی برای پذیرش این موضوع و کنار آمدن با آن بیابند.

حال، تیمی از دانشمندان کره‌ی شمالی موفق شده‌اند ماده‌ای بیوشیمیایی ابداع کنند که رشد موها را بهبود بخشیده و در نهایت، می‌تواند درمانی برای طاسی باشد.

PTD-DMB وارد می‌شود!

با مطالعه‌ی ریزش مو و فولیکول‌های مرتبط، این تیم پژوهشی افرادی را که ریزش موی آن‌ها به علت فقدان مقادیر زیادی از پروتئین CXXC۵ روی پوست سر خود بودند، مورد بررسی قرار دادند. این پژوهشگران دریافتند که زمانی که این پروتئین با پروتئین مسئول استحکام مو (Dishevelled protein) ترکیب می‌شود،

رشد مجدد موها محدود می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، PTD-DMB ابداع شده است! این پروتئین رشد مو را کنترل می‌کند و با محدود کردن اثر سایر پروتئین‌ها، می‌تواند بازسازی و رشد مجدد موها را تسهیل کند. محققان انتظار دارند که این ماده‌ی جدید نه تنها بهدارویی برای حل مشکل فراگیر طاسی منجر شود، بلکه زمینه‌ی بازسازی بافت پوستی آسیب‌دیده را نیز فراهم کند.

این تیم PTD-DMB را روی موش‌ها آزمایش کردند؛ پس از ۲۸ روز تحت درمان قرار گرفتن، مشاهده شد فولیکول‌های جدید مو روی بدن موش‌ها ایجاد شده‌اند. آنان هم‌اکنون در حال بررسی سمیت آن بر سایر حیوانات هستند تا زمینه برای استفاده از این دارو برای انسان‌ها فراهم شود.

در صورتی که نتایج این تست‌ها نیز رضایت‌بخش باشد می‌توانیم ادعا کنیم قدم بزرگی برای درمان طاسی برداشته‌ایم در نتیجه راهی برای رشد دارو در پژوهش‌های انسانی فراهم می‌شود.
با وجود نویدبخش بودن این روش، ماده راهی طولانی را در پیش‌رو دارد تا به عنوان درمانی قطعی برای طاسی شناخته شود.

عارضه‌ی طاسی و ریزش مو می‌تواند دغدغه‌ی بسیاری از افراد باشد و ابداع دارویی برای آن، موجب می‌شود تا آنان رضایت بیش‌تری از ظاهر خود داشته باشند و زندگی‌شان بسیار تسهیل شود، بنابراین دست‌یابی به دارویی برای حل آن می‌تواند ارزش تلاش کردن را داشته باشد.

 

منبع: سلامتی

گرد آوری: موگه